banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Sarı: "Zarar veriyorsam ipimi çekin!"

Lastik İş Sendikası TRYP By Wyndham Otel’de üyelerine yönelik eğitim programı gerçekleştirdi. Eğitim programına Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, sendika yöneticileri ve eğitmenler katıldı. Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı programda yaptığı konuşmada, “Eğitim olmazsa olmazlarımızdan. Çalışan arkadaşlarımız kendilerini ne kadar eğitirse yarınlarda daha kaliteli mücadele ederiz. Rüzgarlara karşı dirayetli durabilmek için eğitim dedik. Lastik İş Sendikası süreç itibariyle güçlü bir sendika. Gücünü sizlerden alıyor. Bugün Türkiye’de örnek gösteriliyor Lastik İş Sendikası. Göreve geldiğimizden beri aynı kararlılıkla devam ediyoruz” dedi.

“ADIMLARIMIZ SES GETİRMEYE BAŞLADI”

“Şu ana kadar 14 sözleşmeyi bitirdik” diyen Genel Başkan Sarı konuşmasında, “Hepsi arkadaşlarımızın özümsediği toplu sözleşmeler oldu. Göreve geldiğimizden beri söylemiş olduğumuz değerlendirmelerle alakalı adım atmaya başladık. Adımlarımızı temkinli atıyoruz. Adımlarımız yavaş yavaş ses getirmeye başladı. Zaman zaman fabrikalarda sıkıntılar oluyor ama bunları da zaman içerisinde aşacağız” ifadelerini kullandı.

“ADAMCILIK KAVRAMI BİTMİŞTİR”

Alaaddin Sarı adamcılık yapmayacağının altını çizerek, “Güvenin olmadığı yerde huzur olmaz. Lastik İş Sendikasının ilk attığı adımlardan biri güven olgusunu hayata geçirmektir. Lastik İş Sendikası sizlerin gücüyle ayakta kalacaktır. Rahmetli Genel başkanımız Abdullah Karacan Lastik İş’i bugüne getirmiştir. Kimse benim adamım değildir. Adamcılık kavramı bitmiştir. İşçi sınıfını bölen anlayışlar, etnik yapılar, adamcılık bizim literatürümüzde yoktur. Fabrikalarda bundan sonra bölüm değişikliğinde kimin neden bölüm değişikliği olduğu temsilcilik panosunda yer bulacak. Bu şeffaflıkla hareket edeceğiz. Yoğun bir şekilde talepler var” dedi.

“YENİLİK VE GELİŞMEDEN KAÇINMAYACAĞIZ”

“Yenilikten ve gelişmeden asla kaçınmayacağız” diyen Sarı, “Çalışmalarımızı sendika dahil olmak üzere kontrol edeceğiz. Yenilikler bizlerin çalışmasını kolaylaştıracak. Brisalı olarak şunu söylemem de yarar var: Aksaray’da kurulan Brisa Fabrikası Endüstrinin 4.0 teknolojisine yatkın bir fabrikadır. Endüstri 4.0 önümüzdeki süreçte üretim departmanlarına girecek. Bu uygulanmaya başlanmıştır. Şu anda işveren için çok maliyetli bir şeydir. Bu zaman içerisinde olacak. Ben işimi en iyi şekilde yapmak zorundayım. Lastik İş Sendikası sosyal sendikacılık modeline girdi. Sosyal tesislerde çalışan arkadaşlarımızdan kar marjı alınmayacak demiştik, bu yapıldı” şeklinde konuştu.

“ÖRGÜTLÜ OLAN YERE GİRMEYİZ”

“Bedel ödeyen bir sendika olduğunu söyleyen Genel Başkan Alaaddin Sarı, “Tüpraş’ta yüzlerce işçi Lastik İş Sendikası’na üye olmak istiyoruz dedi. Sizlerin teveccühü ile bizim Petrol İş ile etik bir anlaşmamız var. Örgütlü olan yere biz girmeyiz. Orada örgütlenmiş o sendika, sözleşmeler yapıyor. Biz daha çok örgütsüz olan arkadaşlarımız gelsin bu şekilde büyüyelim diyelim. Biz doğru yoldayız ve doğru işler yapıyoruz. Doğru işler yapıyoruz ki bu arkadaşlar bize gelmek istiyor. Türkiye’den taşeron kavramını kaldıran ilk sendika Lastik İş ve Abdullah Karacan’dır. Bedel ödeyen bir sendikayız biz. Bizler doğru bildiğimiz yolda ölümüne kadar gideriz.

“SON KALEMİZE EL UZATMAYIN”

Alaaddin Sarı sözlerinin devamında, “Kıdem tazminatımız, bizim kırmızı çizgimizdir, son kalemizdir. Son kalemize asla el uzatmayın, buradan uyarıyoruz. EYT’li arkadaşların sorunlarının bir an önce çözülmesi gerekiyor. Sendikacı olarak sadece toplu sözleşme pratiği içerisinde olmak durumunda değiliz, üyelerimizin geleceğiyle ilgili fiili müdahalelere karşı duruş sergilemeliyiz. Ola ki kıdem tazminatlarında bir gelişme oldu, siz makine başlarında çalışacak mısınız? Eğitimlerimiz 2021’e kadar devam edecektir. Bizim arkadaşlarımız 7 yıldızlıdır. Toplu sözleşmeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“LASTİK İŞ’İN DURUŞU VARDIR”

“Bu sendikanın ekmeğini yiyen bazı insanlara o malzemeyi vermeyeceğiz” diyen Sarı sözlerini, “Lastik İş’in bir duruşu vardır bu inançla sonuna kadar gideceğiz. Lastik İş Sendikası yine yapacağı toplu sözleşmeyle örnek olacaktır. Bu sendikaya zarar veriyorsam ipimi çekin. Burada alın terinin hakkı vardır. Lastik iş sendikasını kullananlara asla müsaade etmeyeceğim. Bunu yakın zamanda göreceksiniz. Kim neyi öğrenmek istiyorsa, aslından öğrenir, şeffafız.

“MÜJDELİ HABERLERLE KARŞINIZA ÇIKACAĞIZ”

Ailemizin parçalanmasına asla tahammül edemeyiz. Bunlar bu yapının içerisinde yok olmak zorundadır. Okul projemize yakın zamanda başlayacağız, fabrikada çalışan arkadaşlarımızın çocukları da Lastik İş’in en değerli üyeleridir. Önümüzdeki süreçlerde alacağımız kararlar olacaktır. Bu kararlar doğrultusunda müjdeli haberlerle sizlerin karşısına geleceğiz.

İLK GRUP BRİSA İŞÇİLERİ

Program Brisa’daki işçilerin eğitimiyle başladı. Etkinlikte Rıza Kuas’tan Abdullah Karacan’a adlı belgesel gösterimi yapıldı. İşçilere, Toplumsal Gelişme ve Sendikal Politikalar, Toplu Pazarlık Sürecini Etkileyen Faktörler, Sosyal Güvenlik: İşsizlik Sigortası ve Emeklilik konularındaki eğitimleri Üzeyir Ataman, Türkiye’de İşçi Sınıfının Güncel Sorunları eğitimini de Ece Göktürk veriyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol