banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Polen Boya Kimya Fabrikasının sahibi Yavuz Selim Öztürk’den sektöre dair çevreyle ilgili bilgiler

Kocaeli’de uzun yıllardır hizmet veren Polen Boya’nın sahibi Yavuz Selim Öztürk’den sektöre dair bilgi aldık.

Hızlı ve bilinçsiz sanayileşmenin yarattığı birçok sorun son yıllarda oldukça artmış ve çevre kirliliğinin en önemli nedenleri arasına girmiştir. Çevre kirlenmesi plansız sanayileşme ile sınırlı kalmıyor. Tehlikeli atıklar doğaya ya gelişi güzel atılıyor ya da uygun yöntemlerle etkisiz hâle getiriliyor. Atıklar doğru yönetilmediği takdirde çevre ve insan sağlığı için önemli bir tehdit oluşturuyor. Son yıllarda ise geri dönüşüm ve bertaraf firmaları bu soruna büyük ölçüde çözüm oluyor. Ancak bu firmaların çoğalması ve aynı ölçüde desteklenmesi şart. Bu bağlamda kentimizde uzun yıllardır hizmet veren Polen Boya’yı ziyaret ettik ve firma sahibi Yavuz Selim Öztürk’den sektöre dair bilgi aldık. Bakalım sanayinin oluşturduğu atıklar nasıl faydalı hale getirilebiliyor.

Firma olarak hizmet alanınızı ve faaliyetinizi anlatır mısınız?

Konum itibari ile endüstrinin merkezinde bulunmamız, birçok bölgeye aynı anda hizmet sağlamamıza yardımcı olmaktadır. Endüstriden tahmin edilemeyecek miktarda atıklar oluşmaktadır. Sanayinin gelişmesi ve büyümesi ile ortaya çıkan katı, sıvı, toz grubundaki atıkların yüksek oranda birikmesi çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Biz bu durumda devreye giriyoruz. Firmaların atık sahalarında düzenlemeler yaptırıyoruz. Atıkların çeşitlerine, tehlike sınıflarına göre istiflenmesini sağlayıp atık alımlarını gerçekleştiriyoruz. Polen Boya olarak endüstriden aldığımız atıkları geri dönüştürüp 2. kalite ürün olarak piyasaya kazandırırken, Dupoll Enerji olarak geri dönüşüme uygun olmayan atıkların bertarafını gerçekleştirip “Çimento Fabrikalarına” ek yakıt hazırlıyoruz.

‘BAŞARI BAŞARIYI GETİRİR’

Bu döngü çok güzel bir döngü. Tesisimize giren her atık değerlendirilip sonunda enerji açığa çıkıyor. Oluşan her enerjide çevreye katkımız artmaktadır. Başarımızı enerjimizden alıyoruz. Ben ve ekibim bu konuda gerekli hassasiyeti göstermekteyiz. Çalışmalarımızda enerji verimliliğimizi arttırmak üzerine yoğunlaşmaktayız.
Polen Boya 20 yıldır geri dönüşüm sektöründe bulunmaktadır. Sektörde belirli bir yeri ve söz hakkı vardır. Bizimle çalışan müşterilerimiz memnuniyetlerini dile getirdikçe ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimizi görmekteyiz. Başarı başarıyı getirir. Polen Boya’nın başarısı Dupoll Enerjinin doğmasına vesile oldu. Tecrübelerimizi Dupoll Enerji de değerlendirdik ve ortaya her geçen gün birbirinden güzel sonuçlar çıkmaktadır.


‘LOJİSTİK DESTEK ÖNEMLİ’

Bu durumda bizi mutlu ediyor ve daha çok çalışmaya itiyor. Henüz hayata geçirmediğimiz projelerimiz mevcut. Bu projeleri ilerleyen süreçlerde sizlerle paylaşıyor olacağız. Tüm bu hizmetleri sağlamamızda katkısı azımsanmayacak olan diğer firmamız Duyas Lojistikten de söz etmek istiyorum. Duyas Lojistik firmaların atıklarını toplamamız için kurduğumuz lojistik firmamızdır. Araçlarımız tehlikeli madde taşımacılığına uygundur. Atık alımlarında organizasyonun aksamaması için lojistik ayağını sağlam tutmamız gerekiyor. Üçgenin en önemli ayaklarından birisi lojistik hizmetidir. Bu hizmeti aksattığınız zaman müşteri kaybetmeniz kaçınılmaz oluyor. Bunun bilincinde olduğumuz için lojistiğe verdiğimiz önem azımsanmayacak boyuttadır.

‘HER ATIĞIN ENERJİSİ FARKLI’

Bünyenizde ne tür atıklar enerjiye çevriliyor?

Bünyemizde aklınıza gelebilecek her türlü atık enerjiye çevriliyor. Tüm katı, sıvı, toz, kağıt, plastik, hurda, boya, ahşap atıklarından belirli oranda enerji elde edilebilmektedir. Lisansımızın aralığı çok geniş. Her türlü atığa cevap olmak için çıktığımız bu yolda başarmaya devam ediyoruz. Ne kadar çok çeşitli atığın bertarafını bünyemizde sağlarsak çevreye katkımız o oranda artmaktadır. Tabi her atığın enerjisi farklıdır. Dupoll Enerjide atıkların bertarafı enerjilerine göre yapılıp harmanlanmaktadır. Oluşan ürüne ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) ismi veriliyor. Bu ürünleri Çimento Fabrikalarına gönderiyoruz. Tabi bu işlemleri yaparken gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Her geçen gün yeni bir yangın haberi gündeme gelmektedir. Bu konuda gerekli önlemleri Polen Boya ve Dupoll Enerji olarak almaktayız. Olası durumlara ben ve teknik ekibim mahal vermemek için elimizden geleni yapıyoruz.

‘KONU SİYASETİN DE GÜNDEMİNDE ARTIK’

Çok bilinçli olmadığımız bir sektör bu. Artıları ve eksileri nelerdir tam olarak?

Sektörümüzün en büyük artısı “çevreye saygı”. İnsanlarda çevre bilincini uyandırma yolunda sektörümüzün yeri azımsanamayacak büyüklüktedir. Çevre konuları son yıllarda “Sıfır Atık Projeleri” ile siyasetin de gündeminde. Bu durum bize mutluluk veriyor. Bizlerin de işi bir nebze kolaylaşmış oluyor. İnsanlara anlatmak istediğimizi daha kolay aktarabiliyoruz. Atık sektöründe makineleşme her geçen yıl daha da gelişiyor. Bu durum bizlerin işini oldukça kolaylaştırıyor. Kendi yaptırdığım makinalarım da mevcut. Projeleri bana ait. Verimlerine inanamazsınız. Gelen misafirlerimizden “böyle bir makinayı daha önce görmedik, çok pratik, akıllıca..vb ” gibi yorumlar duymak bizi mutlu ediyor.

‘TESİSLERİN MEVZUATA UYGUN OLMASI ŞART’

Atığın içinde olduğumuz için hangi atığı hangi yöntemle imha edebileceğimizi veya geri dönüştürebileceğimizi çok iyi biliyoruz. Bu konuda kendimize güvenimiz tam. Şimdi bir atık su projem mevcut. Her geçen gün ilerliyor. Hayata geçmek üzere sonucundan yüzde yüz eminim. Bu şekilde bir arıtmanın da sektörümüzde tek olacağını iddia edebilirim. Sektörümüzün eksilerine gelecek olursak; adaletsizlikten konuya giriş yapabilirim. Ülkemizde birçok geri dönüşüm, bertaraf, ara depolama tesisi mevcut. Ancak bu tesislerin mevzuata uygunluğunu konuşacak olursak bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadırlar. Yönetmelikler, kanunlar bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. İlgili mercilerin lisanslı işletmeleri çok iyi analiz edip ona göre yol izlemeleri gerekmektedir.

‘BİRAZ DAHA DUYARLILIK’

Sonuçta yaptığımız yatırımlar, atık işleme işlemleri yüksek maliyetlere ulaşmaktadır. Bu durumda atık alım fiyatlarımıza yansıyor. Ancak bazı firmalar atık fiyatlarını dibe çekmektedir. Çünkü bir atık işleme maliyeti yok. Sonra hep birlikte çevreye dökülen atık haberlerini duyuyoruz. Bu durum sektörümüzün en büyük eksisi. Bu şekilde çevre firmalarının sektörde bulundurulmaması gerekiyor. O firmalarla aynı sektörde olmak bizler için üzücü bir durum. Sektörümüz” Çevre” Sektörü amacından saptırmayıp doğru ellerde, doğru işlerle ilerlemeliyiz. Çevre hepimizin, korumak ve geliştirmek hepimize düşüyor. Sizlerden ricamız biraz daha duyarlılık.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol