banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Lastik İş varsa fark var

Lastik İş Sendikası yine bir ilki yaparak, sözleşme taslağının bütün detaylarını kamuoyuna açıkladı. Tryp By Wyndham İzmit Oteli'nde düzelenen toplantıda konuşan Alaaddin Sarı, bütün sorulara yanıt verdi.

Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı'nın yaptığı açıklamaya; Genel Başkan Yardımcısı Nejdet Ulusoy, Alperen Şakacı, Salih Giray, İhsan Malkoç ve işyeri temsilcileri ve fabrika çalışanları katıldı.

İşte o açıklama...

Sendikamızın örgütlü bulunduğu Goodyear lastikleri T.A.Ş, brısa Bridgestone Sabancı Lastik San. ve Tic. A.Ş. , Prometeon Turkey Endüstriyel ve Ticari Lastikler A.Ş ve Pirelli Otomobil Lastikleri Anonim Şirketi işyerleri için yeni dönem toplu iş sözleşmesi tekliflerimizi hazırlayarak işverenlere sunduk.Toplu sözleşme tekliflerimiz, üyelerimize dağıtılan talep formlarında belirtilen taleplerin sendikamızın temsilci ve yöneticileri tarafından değerlendirilmesi sonucunda hazırlandı. Yaklaşık 6.000 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi 01.01.2020 tarihinde yürürlüğe girecek ve 2 yıl süre ile geçerli olacak. İşverenlerle yapılan ön görüşmeler sonucunda toplu sözleşme görüşmelerinin yeni yılın Ocak ayının ilk yarısı içinde başlatılması bekleniyor.

SOSYAL YARDIMLARDA YÜZDE 110 ZAM

Toplu iş sözleşmesi teklifimizde, sendikamızın üyesi olan üretim işçileri için 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere, 1.6 ay için ücretlere %15 oranında zam teklifinde bulunduk. Teklifte 2 yıllık süre içinde ücret zamlarının 01.07.2020, 01.01.2021 ve 01.07.2021 tarihlerinde enflasyon oranına 3 puan eklenerek bulunacak oran kadar arttırılması talep ediliyor. Ayrıca toplu iş sözleşmesinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında % 40 ile % 110 arasında zam yapılmasını istiyoruz.

ÜCRETLER YÜKSELECEK

Teklifimizde sendikamızın üyesi olan destek hizmetleri işçileri için 1.6 ayda 1 Ocak 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 1. İş grubunda yer alan üyelerimizin ücretleri 3.250 TL/AY’dan düşük olanlar 3.250 TL/AY’a yükseltildikten sonra seyyanen 650 TL/AY; 2. İş Grubunda yer alan üyelerimizin ücretleri 3.400 TL/AY’dan düşük olanlar 3.400 TL/AY’a yükseltildikten sonra seyyanen 750 TL/AY ve 3. İş Grubunda çalışan üyelerimizin ücretleri 3.600 TL/AY’dan düşük olanlar 3.600 TL/AY’a yükseltildikten sonra seyyanen 850 TL/AY ücret zammı yapılması isteniyor. Bu talep 1.6 ay için ortalama %26 artış anlamına geliyor. Destek hizmetlerinde çalışan üyelerimizin toplu iş sözleşmelerinde yer alan sosyal yardımlara da 2020 yılında %38’den başlayarak yüksek oranlarda zam yapılması talep ediliyor.

SOSYAL HAKLAR

Bu dönem tekliflerimizde üretim işçisi üyelerimiz ile destek hizmetlerinde çalışan üyelerimizin sözleşme hükümlerinde yer alan farkları önemli ölçüde ortadan kaldıracak tekliflerde bulunduk. Özel sağlık sigortası, işveren katkılı bireysel emeklilik ve 4 ikramiye bu taleplerimizin başında geliyor. Yeni dönem toplu iş sözleşme teklifimizde iş güvencemizi sağlamlaştıracak taleplerimize de yer verdik. Bu taleplerin başında toplu sözleşme kapsamı içinde yer alan işlerde Özel İstihdam Bürosuna bağlı kiralık işçi çalıştırılmaması talebi yer alıyor. Ayrıca eşit işe eşit ücretin korunması, güvencesiz ve esnek çalışmaya karşı çıkma gibi temel taleplerimiz de devam ediyor.

DETAYLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol