banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Lastik-İş Sendikası’ndan çok sert yanıt

“Tek yürek” olan Lastik-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi ve Şube Başkanlarının ortak imza attığı açıklama şöyle;

ONURLU MÜCADELEMİZİ LEKELEYEMEZ
Son günlerde sendikamız Lastik-İş’i hedef alan ve aslı astarı olmayan saldırılarla yeniden karşı karşıyayız. Bilindiği gibi geçmişten bugüne sendikamızı zor durumda bırakmak için belli çevrelerce gerçek dışı iddialar ortaya atılmıştır. Bu iftira ve karalamalar Lastik-İş’in sendikal politikaları üzerine olmamıştır. Genellikle bireysel karalamalarla sendikamızın ve mensuplarının kamuoyu gözünde lekelenmesini sağlamak için ortaya atılmıştır. Aynı çevreler benzer saldırılarını bugün de sürdürmektedirler. Nitekim 26 Ocak 2021 günü Kocaeli’ de yayınlanan ve artık kime hizmet ettiği iyice ortaya çıkmış bulunan bir gazete sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı ima ederek ve fotoğrafını koyarak asılsız iddialar ortaya atmış bulunmaktadır. Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’nın aylık 50 bin lira ücret aldığını iddia etmiş ve Lastik-İş’i sendika ağalarının bulunduğu örgütlerden biri şeklinde tanımlamıştır.


ÇİRKİN VE GERÇEK DIŞI İDDİALAR
Bu çirkin ve gerçek dışı iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Lastik-İş’in tüm başkanlar kurulu üyeleri olarak bu yayın organını yalanlardan medet uman bu tutumu dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Sendikamız Lastik-İş, herkesin, Türkiye ve Dünya işçi sınıfının gözü önünde, toplumsal mücadelesini sürdürmektedir. Sendikamız, ülkemiz işçilerinin başka hiçbir işyerinde ve işkolunda sahip olmadığı en ileri hakları üyelerine sağlamayı başarmış bir sendikadır. Sendikal mücadele ve toplu sözleşme politikaları açısından örnek gösterilecek, devrim niteliğindeki uygulamalara imza atmıştır. Grev ertelemelerine karşı verdiği mücadelede, kölelik yasası hükümlerini reddettiğinde, taşeron uygulamasını tümüyle ortadan kaldıran bir adım attığında, Türkiye’nin en yüksek ücret ortalamasına ulaşan işkolu ve işyerlerinde toplu sözleşmeler bağıtladığında, 71 yıllık mücadele birikimiyle bu sonuçlara ulaşmaktadır. Üyelerinin ve işçi sınıfının çıkarları söz konusu olduğu zaman, Lastik-İş, her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdürmüştür, bundan sonra da kararlılıkla sürdürecektir.


KORO HALİNDE SENDİKAMIZA SALDIRIYORLAR
Tarih boyunca çeşitli nedenlerle sendikamızı engellemeye çalışanlar, yöneticilerimizi karalayarak üyelerimizin gözünde kuşkulu hale getirmeye uğraşanlar hep var olmuştur. Kendi kişisel çıkarları için işçilerin bugününü ve geleceğini kurban etmeye hazır, sorumsuz insanlar zaman zaman seslerini çıkarmaya çalışmıştır. İlkesiz ve tüm hayatlarında gözlerini kişisel çıkarların kör ettiği insanlar, bir koro halinde sendikamıza saldırmaktan geri durmamışlardır. Ancak hiçbir zaman Lastik-İş’in onurlu geçmişine leke sürmeyi ve mücadelemizi zayıflatmayı başaramamışlardır. Sınıf mücadelesini iftiralarla, karalamalarla ve kendi kişisel çıkarları için sürdürmek mümkün değildir.  Sendikamızın on binlerce üyesi bu davranışların gerçek nedenini çok iyi bilmektedir ve bu kişileri de çok iyi tanımaktadır. Sendikamız yöneticilerinin çok yüksek ücret aldığını öne sürerek karalama yapanlar, sendikamızı kendilerinin çiftlik gibi yönettiği işyerleri ile karıştırmaktadırlar. Lastik-İş Sendikası, gelenekleri olan, kurumsal yapısı oturmuş, demokratik ve şeffaf bir işçi sınıfı örgütüdür. Lastik-İş sendikasında hiç kimsenin tek başına yönetici ya da çalışanların ücretlerini veya kişisel haklarını belirleme yetkisi yoktur. Sendikamızda bu kararların tamamı üyelerimizin özgür iradesiyle oluşturulan Genel Kurullarda karara bağlanmaktadır. Aslında bu durum karalama yapanlar da bilmekte ancak ihtirasları akıllarını yok ettiği için gerçek dışı saldırılarını sürdürmektedirler.

KENDİ İÇİMİZDE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ
Sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın yönetimde olduğu son 20 yılda Lastik-İş Sendikası her açıdan gelişip güçlenmiştir. Kendi içinde birlik ve dayanışmasını sağlamlaştırmıştır. Mücadeleci bir sendika olarak yaşanan tüm ekonomik krizlere ve sorunlara karşın, üyelerimizin iş güvencesini ve satın alma güçlerini koruyup geliştirmiştir. Sendikamızı iflasın eşiğinden alarak mali durumu çok güçlü ve birçok sendikanın özenerek baktığı bir düzeye çıkarmıştır. Yeni örgütlenmeleri gerçekleştirirken İbrahim Ethem gibi, Sumitomo gibi, Hakan Plastik gibi tarihsel önem taşıyan direniş örnekleri sergilemiştir. Sendikamız Lastik-İş, Alaaddin Sarı’nın yönetiminde ve başkanlığında; Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’la başlayan mücadele çizgisini hiçbir ödün vermeden ve geliştirerek sürdürmüştür. Bu tarihi gerçeği nereden güç aldığı belli olan karanlık çevrelerin sendikamıza yönelttiği iftiralar ve gerçek dışı suçlamalar örtemez.


ORTAYA ATTIKLARI İFTİRALARDA BOĞULACAKLAR
Kendi kişisel çıkarları peşinde koşarak sendikamıza ve üyelerimize düşmanca davranışlar gösteren “eski şube yöneticileri” de ortaya attıkları yalanların içinde boğulacaktır. Sendikamızın efsane genel başkanı Karacan’ı katlederek Lastik-İş’i sindireceklerini ve zayıflatacaklarını düşünenler, ne kadar yanıldıklarını açıkça görmüşlerdir. Karacan’ın öldürülmesinden sonra Lastik-İş, üyeleriyle, yöneticileriyle, temsilcileriyle ve tüm birimleriyle daha sıkı bir dayanışma içinde olmuş ve sendikal mücadeleyi daha kararlı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır. Bizler Lastik-İş sendikasının sorumluları ve görevlileri olarak, Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’ya yöneltilen gerçek dışı iftira ve suçlamaları bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Genel başkanımız öne sürerek hem kendisinin hem sendikamızın yıpratılmasına izin vermeyeceğimizi, bu niyetle hareket edenlere karşı yüksek sesle haykırıyoruz.

ŞARLATANLARA GEREKEN YANIT MAHKEMEDE VERİLECEK
İftiralarla yol almaya çalışan basın organlarını gerçeklere bağlı kalmaya ve sorumlu gazetecilik yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda Genel Başkanımızın ve sendikamızın şarlatanlara ve yalancılara karşı gereken her türlü mücadeleyi sürdüreceğini ve yasal haklarını kullanmak için ne gerekiyorsa yapacağını da belirtmek işitiyoruz. Hiçbir güç, hiçbir tuzak ve hiçbir baskı, sendikamızı, üyelerinin ve tüm işçilerin hak ve özgürlük mücadelesini sürdürmekten alı koyamayacaktır. Bu niyetle sendikamıza saldırılar yöneltenler, tarihte olduğu gibi bugün de, bundan sonra da hüsrana uğrayacaktır...”

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

LASTİK-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU

İHSAN MALKOÇ (Genel Sekreter ) ZİYA ÜNAL(Genel Başk. Yard./Tis Dai. Başk.) SALİH GÜR( Eğitim, Basın Yayın Dai. Bşk.) ALİ ÖZTÜRK (Hukuk Dai. Bşk.) NEJDET ULUSOY (Mali İşler Dai. Bşk.) ALPEREN ŞAKACI( Örgütlenme Dai. Bşk.) GÖKHAN ATALAY(Kocaeli Şubesi İdari Sek. ) AKIN GİRAY( Kocaeli Şubesi Mali Sek. ) MUSTAFA SİPAHİ( Adapazarı Şube Başkanı) YASİN ONAR( İstanbul Şubesi Bşk. Vek.) MEHMET GENÇAY(İstanbul Şubesi Mali Sekreteri) ÖZAY BEKTAŞ( Gebze Şubesi Bşk. Vek.) YUSUF ZİYA SARI (İzmir Şubesi Bşk.)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner42