banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ DÖNER SERMAYESİNDE NELER OLUYOR

Kocaeli Milletvekili ve TBMM CHP Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, Kocaeli Üniversitesi’nin Sayıştay Raporlarına yansıyan usulsüzlüklerini ve borçlarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu.

Tarhan, 'Bizler her zaman üniversitelere, gençlere, akademisyenlere tam bağımsızlık tanınmasını yetki alanlarının genişletilmesini savunuyoruz. Ancak Üniversitede bir yanlış varsa bunu dile getirip düzeltmek için de ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Kocaeli Üniversitesi neden bu kadar borçludur? Bunun nedeni nedir Bakanlık buna çözüm olacak önlemleri neden almamaktadır? Kocaeli sanayi kenti olduğu kadar öğrenci kentidir. Kentimizi, şehrimizi marka haline getirecek Kocaeli Üniversitesi’ni hep beraber en iyi üniversiteler arasına sokmak için çabalamalıyız' dedi.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ DÖNER SERMAYESİNDE NELER OLUYOR
Tarhan, '2018 yılının Sayıştay Raporunda Kocaeli Üniversitesinin döner sermaye işletmesinde 70.277,97 TL’lik sermaye payının bulunmasına rağmen 242 döner sermayeli kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabında 7.736.000,00 TL olarak yer aldığı tespit edilmiştir. Üniversite’de özellikle mali işlemlerin yapıldığı döner sermaye tablolarında Sayıştay’ca usulsüzlük tespit edilmesi. Üniversite’nin de cevaben düzeltiyoruz, açıklamasında bulunması akıllara başka sorular getirmektedir. Üniversiteler özellikle mali işlemlerinde şeffaf olmalıdır' dedi.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ZARAR MI KAR MI EDİYOR?
Tarhan, “Kocaeli Üniversitesi kentimizin göz bebeği, gururudur. Ancak üniversitenin borç hanesi nedense hep tıp fakültesinin giderlerinden ortaya çıkmaktadır. Çevre şehirlerimizden ve kentimizden oldukça fazla oranda hastaya hizmet vermeye çalışan Kocaeli Üniversitesi, malzeme stoku nedeniyle, ilaç giderlerinin fazla olması nedeniyle zarar ediyorsa burada bir yönetim zaafiyeti ya da art niyet var demektir. Bir Tıp Fakültesi ihtiyacı olduğu kadar malzeme almalıdır. Çünkü tıbbi envanterin bir çoğunun son kullanma tarihinin süresi sınırlıdır. Malzeme stoku işlemlerinin evrensel bir değerlendirmeye tabii olması gerekmektedir' dedi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner43