banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

KIDEM TAZMİNATI YALANLAR VE GERÇEKLER

Eski sisteme göre eğer 1 yıl ve üzeri çalıştıysanız,işveren her ay için maaşınızın %8,3'ü kadarını size kıdem tazminatı olarak vermek zorunda.

Örneğin bu sisteme göre bir işyerinde 1 yıl asgari ücretle çalışırsanız ve haksız gerekçeyle işten çıkartılırsanız 2943 lira kıdem tazminatına hak kazanırsınız ve bu tutarı da HEMEN alırsınız.

Gelelim yeni gelen sisteme.Yeni sistemin adı tamamlayıcı emeklilik sistemi.Kısaca TES. TES'e göre sistem şu şekilde.Maaşınızdan sisteme ödenecek %8,3'lük tutarın %5,3'ünü işveren, %3'ünü siz ödeyeceksiniz.

Yani işveren fona sizin adınıza 2943 lira değil;Bu tutarın %63,6'sını ödeyecek.Yani 1874,74 lira. peki bu tutarı 1 yılınız dolduysa ve haksız gerekçe ile işten çıkartılırsanız alabilecek misiniz? HAYIR.

Sistem diyor ki;Ben bu parayı senin adına biriktireceğim.Ne zamana kadar 60 yaşına kadar. 60'dan sonra da bu tutarı sana 15 yıl boyunca eşit paylarda ödeyeceğim.

25 sene çalıştığınızı düşünelim. sistemde 46793 liranız birikecek. bunu da size 15 yıl boyunca her ay 259,96 lira olacak şekilde maaşınıza ek olarak ödeyecek.

Peki 60'da emekli oldunuz ancak 65'te öldünüz diyelim. ne olacak? 10 yıl boyunca size ödenecek olan tutar devlete kalacak eğer maaşınız bir yakınınıza kalmışsa da %25 kesecek.

60 yaşına geldiğinizde dediniz ki ben paramı ay ay değil tek seferde almak istiyorum. devlet size diyor ki ALAMAZSIN.Sadece %10'unu ödüyor. yani 4679 lirasını.Kalanı yine 15 yılda taksitle.

Özetle 25 sene çalışıp sistemde biriktirdiğiniz kıdem tazminatınızın tamamını eksiksiz olarak almak istiyorsanız 75 yaşınızı doldurana kadar ölmemeniz gerekiyor. türkiye'de bugün ortalama yaşam süresi 72 sene. yani hepimiz öleceğiz ve paralarımız devlete kalacak.

Yeni sistem dolaylı yoldan paranızı yıllarca işletip sizin paranızı yaşlandığınızda size taksit taksit ödeyecek bir sistem. 75'ten önce ölürseniz de sizin para yanıyor. #KıdemTazminatımaDokunma

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol