banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Kaya, “Devlet kadını koruyamadı”

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Kadın Kolları Örgütü tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenlendi. CHP İl Başkanlığı binasında gerçekleştirilen basın açıklamasına İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve eşi Nurdan Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Körfez İlçe Kadın Kolları Başkanı Naciye Seçilmiş, Gölcük İlçe Kadın Kolları Başkanı Mine İşeri, Çayırova İlçe Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar, Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Birgül Gök, CHP İl Başkan Yardımcıları Seda Oral, Demet Karaman ve İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar katıldı. 

“DEVLET KADINI KORUYAMADI”
Geçen 25 Kasım’dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti diyerek sözlerine Başlayan Başkan Songül Kaya, “Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğradı. 2019’un ilk on ayında 383 kadın öldürüldü. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar…Cinayetler kadınların en yakınları tarafından işlendi. Bazıları uzaklaştırma kararlarına rağmen öldürüldü. Yani devlet kadını koruyamadı. İşte bu yüzden kadın cinayetleri politiktir” dedi.

"KIZ KARDEŞLERİMİZ ÖLDÜRÜLÜYOR"
Devamında Kaya, "Biliyoruz ki; Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe kız kardeşlerimiz öldürülüyor. Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe kazanımlarımız elimizden alınmaya çalışılıyor. Onlar 'Eşit değilsiniz' dedikçe emeğimiz yağmalanıyor. Bunlar yetmezmiş gibi, önümüzdeki günlerde yasalaşması konuşulan yargı paketine göre, 'Nafaka Hakkımız' kısıtlanmak isteniyor. Amaç, kadının erkeğe bağımlı yaşaması ve şiddetin her türlüsüne ses çıkaramaz hale gelmesi" şeklinde konuştu.

“YAŞAMAK İSTİYORUZ”
"Uğradığımız şiddete karşı susmayacağız diyen Kaya, “Bir kişi daha eksilmemek için mücadele edeceğiz ve kazanımlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz!. Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz bu günde biz daha çok bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız! Kadına yönelik şiddetin son bulması için, 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi’nin tam olarak uygulanmasını, İyi hal indirimlerine son verilmesini, sığınma evlerinin sayısının artırılmasını, ücretsiz danışmanlık, psikolojik ve tıbbi destek ile yasal yardımın yapılmasını, kadın istihdamını artırmak için güvenceli istihdam olanakları yaratılmasını, kadınların işe alım ve yükselmelerinde cinsiyetçi politikalardan vazgeçilmesini, kıadın ile erkek arasında yaşanan ücret eşitsizliğinin giderilmesini, medyanın kadın ve çocuklara yönelik şiddeti bir malzeme olarak kullanmaktan vazgeçmesini talep ediyoruz. Kısacası biz yaşamak istiyoruz!” dedi.

“ÖLMEK İSTEMİYORUM”
Sözlerini Emine Bulut’un son sözleri ile sonlandıran Kaya, “Biliyoruz yolumuz uzun. Ama inanıyoruz ki mücadeleyi büyüttükçe yarınlarımız daha özgür olacak. Ve bugün 2019’un Türkiye’sinde bütün değerleri ile yağmalanmış bu memlekette, intihar haberlerinin, krizin, savaşın, hayatlarımızı ve haklarımızı hedef alan yasa tasarılarının ve artarak devam eden kadın ölümlerinin ortasında, 25 Kasım’ı Emine Bulut’un son sözleriyle anıyoruz. "Ölmek İstemiyorum” ifadelerini kullandı.

"EŞİT OLMAK İSTİYORUZ"
Son olarak Kaya, “Emine Bulut cinayetinde yürüyüş yapmamız için emniyete yazı gönderdik, reddedildi. Merkezden daha uzak bir yerde yürüyebileceğimizi söylediler. Ama bugün bakıyoruz ki merkez Bankasından Sabri Yalım Parkına kadar yürüyüşe izin verdiler. Tabi yürüyecekler. Akşam Kocaeli Kadın Platformu’nun bir yürüyüşü olacaktı, izin verilmemişti. Ama biz burada da eşit olmak istiyoruz. Az önce güvenlik şubeden bir müdür geldi. Bu haksızlığın o da farkında ki akşam aynı şartlar bize de sunulacak" diyerek sözlerini noktaladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner43