banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

GoodYear’ın Duyurular Aşarak Güven Sağlayamaz

Duyuruda ilk olarak GoodYear’ın önceliğinin çalışanların sağlığı olduğu vurgulandı. Duyuru ile Covid-19 salgınına karşı işyerlerinde gerekli önlemlerin alındığı ve çalışma ortamında güvenlik önlemlerinin uygulanmasıyla işe devam edilmesinin gerektiği hatırlatıldı. Ayrıca toplu iş sözleşmesi görüşmeleri konusunda da GoodYear tarafından gerekli çalışmaların sürdürüldüğü yönünde bir ifade kullanıldı.

Daha önce de yaptığı gibi GoodYear işvereni çalışanları ile ilişkisini duyurular üzerinden sürdürmeyi deniyor. Hemen belirtmeliyiz ki böyle bir uygulama GoodYear’ın amaçlarına hizmet etmeyecektir. Çünkü GoodYear çalışanlarının yaşadıkları ortada iken bu gerçekler değişmediği sürece iş barışını geliştirecek bir ortam duyurularla sağlanamaz. GoodYear’dan beklenen ne dediği çok da anlaşılmayan utangaç duyurular yayınlamak yerine, toplu iş sözleşmesini bağıtlamak için sendikamızla bir araya gelmesidir. Bugün GoodYear işvereni, kendisine yerli yersiz yöneltilen her türlü eleştiriye en açık yanıtı yalnızca toplu iş sözleşmesini imzalayarak verebilir. Başka hiçbir yolla GoodYear çalışanlarını ve kamuoyunu iyi niyetli olduğuna inandıramaz. GoodYear’ın uygulamalarıyla tüm GoodYear çalışanlarının işverene olan güveni çok büyük ölçüde yara almış bulunuyor. Çünkü GoodYear işvereni çalışanların hiçbir sorumluluğunun ve kusurunun bulunmadığı olumsuz koşulların bütün faturasını işçilere yükleyen bir yol izlemektedir. GoodYear işvereni, sendikamız tarafından gündeme getirilen ve başka işyerlerinde yaygın biçimde uygulanan toplumsal katkı uygulamalarının hiçbirisini kabul etmemiştir. Dolayısıyla bu gerçekler ortada dururken, üyelerimizin ve tüm çalışanların çok zayıflamış bulunan işverene güven ve işyerini benimseme duygularını sözde kalan duyurularla yenileyemez ve yükseltemez. Daha önce de belirttiğimiz gibi GoodYear işverenine bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Bugünler geçicidir. Ama bugünler geçtikten sonra geleceğe nasıl bir iz bırakılacağı, bugün yapılacak uygulamalardan şekillenecektir. Dolayısıyla GoodYear işverenine, salgın hastalık koşullarında çalışanlarını mağdur etmeyen ve geçmişte yapmadıkları dahil katkılarını yeniden gündeme getiren bir uygulamaya yönelmesini öneriyoruz. Bu durumun başlangıcı olarak da Brisa, Pirelli ve Prometeon’da bağıtlanmış olan toplu iş sözleşmesini, GoodYear’ın da kabul ederek imzalaması çağrısını yapıyoruz.

GoodYear iş barışını yıllarca üstün değer olarak görmüş, yaşamış ve sendikamızın örgütlülüğü altında yaşatmış bir işyeridir. Bugünün ve geleceğin de böyle olmasının önünde hiçbir engel yoktur. Sendikamız ve GoodYear çalışanları işyerinde iş barışını sağlayacak, karşılıklı saygıya dayalı ilişkiler içinde işletmenin sürekliliğini ve çalışanların haklarını geliştirecek adımları atmaya her zaman hazır olmuştur. Bugün ve bundan sonra da hazır olacaktır.

Son bir kez daha GoodYear işverenini sorumlu davranmaya, geleceği olumsuz etkileyecek tutum ve davranışlardan kaçınmaya ve çözümü sonuç alamayacağı duvar ilanları ile değil, sendikamızla bir araya gelerek aramaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

Genel Başkan

Alaaddin SARI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol