banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Büyükakın’ın açıklamalarına CHP’den itiraz var

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Yuvacık Barajı’nın borçları sebebiyle en borçlu belediye olduk açıklamasına CHP’den itiraz geldi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Belediyenin Hazine ve Maliye Bakanlığına borcuna ilişkin, "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye'nin en borçlu belediyesidir ama CHP'nin belediyecilik anlayışı sayesinde bu böyle olmuştur. Bu Yuvacık Barajı'ndan dolayı böyledir" demişti.

Büyükakın, “Bu 6 milyar borcun tamamı Yuvacık Barajı'nın borcudur. Yuvacık Barajı kentimiz ve Türkiye tarihinde atılmış en büyük kazıktır” diye açıklamalarda bulunmuştu.

Büyükakın’ın bu açıklamalarına CHP’de ilk tepki, Büyükşehir Belediyesi CHP’li meclis üyesi Orhan Tanıştan geldi. Tanış, "Yuvacık Barajı bugüne kadar sağladığı içme suyu ile maliyetini karşılamıştır. bu borç sizin borcunuzdur” dedi.

Tanış’ın açıklamaları şöyle;

“Yuvacık Barajı’nın maliyeti yüksek olabilir. Bunun sebepleri tartışılır. Ancak Büyükşehir Belediyesinin borçlarını bu baraja yükleyemezsiniz. Bakın kabaca bir hesap yapalım. Bu kentin en temel içme suyu kaynak sağlayıcısı Yuvacık Barajı’dır. Bunun üzerine sadece son bir kaç yılda Namazgah Barajını da ilave edebiliriz. Ancak Namazgah Barajı devreye girmediği yıllarda bu barajdan çekilen su miktarını hesapladığımızda Yuvacık Barajından çekilen su miktarı 1 Milyar 177 Milyon 765 bin m3 tür.

2013 de çekilen su miktarını esas alarak ortalama 120 milyon m3 ten 600.Milyon m3 de 2014-2019 yıllarında çekildiğini kabul edersek,Yuvacık Barajından bugüne kadar çekip halka sattığını su miktarı 1 Milyar 777 Milyon 765 Bin m3.

Bugünün fiyatları ile hepsini 1. kademeden sattığını kabul etsek dahi yaklaşık 4 milyar 100 Milyonluk su satmışsınız. Yani Yuvacık Barajından suyu çekip halka satarak 4 Milyar 100 Milyonluk gelir elde etmişsiniz.

Peki bu parayı nereye harcadınız? Bu para Yuvacık Barajının borçlarını kapatmaya yetecek bir miktardı. Siz bu barajdan su çekip halka satıp 4 Milyar gelir elde edeceksiniz, bu parayı başka yerlerde harcayıp borcunu ödemeyeceksiniz, Sonra ortaya çıkıp bu borçlar Yuvacık Barajı yüzünden diyeceksiniz. Kendinizi ve halkı kandıracaksınız.. Bırakın artık bu gerçek dışı iddiaları.”
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner43

banner42