banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Brisa ve Pirelli'de sözleşme bitti

Lastik-İş koronaya rağmen sözleşmeyi imzalıyor. Brisa, Promoteon ve Pirelli'de anlaşma yapılıyor. Lastik fabrikalarında, işçilere yapılan duyuruya göre; ilk altı ay yüzde 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay yine enflasyon oranında zam alınacak, dördüncü altı ay enflasyon artı bir puan zam alınacak. Ayrıca 2021 başında işçiye 8 bin lira verilecek. Bunun 5 bin lirası borç, 3 bin lirası hibe olacak. Goodyear'dan şimdilik bir haber yok. 

İŞTE SENDİKADAN YAPILAN AÇIKLAMA

Sendikamız Lastik-İş’in örgütlü olduğu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde toplu iş sözleşmeleri 28 Nisan 2020 tarihinde anlaşma ile sonuçlanmış bulunuyor. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak toplu iş sözleşmesi 31.12.2021 tarihine kadar 2 yıl boyunca uygulanacaktır. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile var olan hükümlerde önemli iyileşmeler sağlanmış, kazanılmış hakların tümüm korunmuş ve yeni güvenceler elde edilerek toplu iş sözleşmesi imzalanmıştır. 

Toplu iş sözleşmesi taşıt lastiği işkolunda faaliyet gösteren Kocaeli’de kurulu Brisa, Pirelli ve Prometeon işyerlerinde çalışan toplam yaklaşık 4 bin işçiyi kapsamaktadır. Bu işçilerden 900’ü destek işçisi olarak adlandırılan ve taşeron sisteminin sona erdirilmesiyle toplu sözleşme hakkına kavuşan işçilerden oluşmaktadır. 
Toplu iş sözleşmesi ile taşeron işçiliğini ve güvencesiz kiralık işçiliği ortadan kaldıran bir madde düzenlenmiş bulunmaktadır. Bu madde şöyledir: İşyerinde üretim işlerinde müteahhit işçisi çalıştırılamaz. Sözleşmenin yürürlük tarihi itibariyle uygulanmakta olan müteahhit işlerine ekleme yapılamaz. Ayrıca işyerinde özel istihdam büroları aracılığı ile kurulan iş sözleşmesine dayanılarak özel istihdam bürolarına bağlı kiralık işçi çalıştırılamaz.

Toplu iş sözleşmesi ile destek işçilerinin fazla mesai oranları arttırılmış ve ikramiye gün sayıları yükseltilmiştir. Destek işçileri ile eş ve çocukları işyerlerinde uygulanan sağlık sigortası kapsamına tamamlayıcı sağlık sigortası şeklinde alınmış bulunmaktadır. Toplu iş sözleşmesi ile sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin 1. yılında % 20 ile %56 arasında değişen oranlarda arttırılmış bulunmaktadır. Sosyal yardımlar toplu iş sözleşmesinin ikinci yılında 12 aylık enflasyon oranında arttırılacaktır. Toplu iş sözleşmesinin ücret düzenlemelerinde  1. altı ay % 7, ikinci altı ay enflasyon, üçüncü altı ay enflasyon, dördüncü altı ay enflasyon +1 oranında zam uygulanması kararlaştırılmıştır. Birinci altı aydaki zam uygulaması yapılmadan önce, destek işçileri için düşük ücretleri iyileştirme uygulaması da kararlaştırılmıştır. Destek işçilerinin birinci grupta 3.100 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.100 TL/Ay’a, 2. Grupta 3.300 TL/Ay’dan düşük ücretleri 3.300 TL/Ay’a ve üçüncü grupta 3500 TL/Ay’dan düşük ücretler 3500 TL/ Ay’a yükseltildikten sonra % 7 zam uygulaması yapılacaktır.  

Toplu iş sözleşmesinde düzenlenen ücret ve diğer sosyal yardım artışları sonucunda 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle üretim işçisi üyelerimizin aylık zarf toplamı gelirleri, % 8,3 artarak 12.270 TL/Ay’a ulaşmıştır. Destek işçilerinde bu değerler % 12,5 ve 5.175 TL/Ay’dır. 2020 yılında 2. Altı aylık artışlarda dikkate alındığında üretim işçilerinin gelirlerinde 1.yıl artış oranı yaklaşık % 14, destek işçilerinin 1.yıl artış oranı ise yaklaşık % 18 olarak gerçekleşecektir. Bu olağanüstü olumsuz koşullarda lastik toplu iş sözleşmelerinin görüşmelerinde emeği geçenlere ve kararlı duruşları ile en büyük dayanağımız olan üyelerimize gösterdikleri destek ve güven için sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca bugünün koşullarında, tarihten ders aldığını göstererek çalışanlarına öncelik verdiğini sendikamızın taleplerine duyarlı davranarak ortaya koyan, Pirelli, Prometeon ve Brisa işverenliklerine de uzlaşmaya ve iş barışına katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol