banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Serkan Seyhan Körfez Vali Aksoy Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Barbaros mahallesi halkı hala bombaların içinde yaşamaktadır.

Takdir Körfez halkının... 
Faaliyet Raporları , bütçelerin gerçekleşmiş halini gösterir. Bu noktada Faaliyet Raporunu incelediğimizde 2019 bütçesinin tamamen hayali ve gerçeklikten uzak olduğunu bir kez daha net olarak görmekteyiz. 
Gelir kaleminde yaklaşık %45 oranında bir sapma var. 
Gelir olmayınca doğal olarak aynı orandaki sapma Gider Kalemlerinde de oluşmuş durumda.
Özellikle bir belediyenin en çok harcama yapması gereken ve direkt vatandaşı ilgilendiren kısmı olan Sermaye Giderleri (diğer bir tabirle altyapı ve üst yapı yatırımları) öngörülen tahmini bütçe ile kıyaslandığımızda , %21 oranında gerçeklemiştir. Bu ciddi bir başarısızlık olarak görülebilir. 
Yatırım konusunda sınıfta kalan belediyemiz, faiz konusuna baya marifetli olduğunu göstermiştir.
2019 yılında 3.500.000-TL öngörülen faiz ödemesi varken, belediyemiz neredeyse %65 oranında artış yaparak 5.699.800-TL faiz ödemesi gerçekleştirmiştir. Bütçenin %4 ü faize gitmiştir.
Rakamlara baktığımızda söylenecek bir çok önemli konu var aslında. Ben çok fazla rakamlar üzerinde durup buradaki meclis üyelerimizi yormak istemiyorum.
Yapılan Faaliyetlere baktığımızda örneğin Hereke sanki gözden çıkarılmış. 
Hereke’de bulunan 17 Ağustos , Hacı Akif ve Kışladüzü mahallelerinde bir tane bile parke ve bordür yapım iş yapılmamış. 9300 vatandaşımızın yaşadığı bu 3 mahallede hiç bordür ve parke ihtiyacı olmadı mı? Bunu öğrenmek istiyorum.
Yukarıdaki bazı mahallelerde de aynı uygulamayı görebiliyoruz. Örneğin, Çıraklı, Dere, Dikenli, Himmetli, Kalburcu, Kutluca, Sevindikli ve Sipahiler.. Ayrıca 112 sayfada bahsettiğim bu mahalleler köy olarak yazılmış. Unutmayalım ki büyükşehir yasası ile bu köylerimiz mahalle statüsüne geçti. Maalesef köylerimiz sayenizde bu şekilde yok edildi. 
Yine 2019 Faaliyet Raporunda tamamlanan bazı projeler konulmuş. Örneğin Hereke Kalesi, İlimtepe Kültür Merkezi, Üniversite Kampüsü Sarnıçhan Yarımca İlimtepe Yolu v.b  bu projelere sizin döneminizde ne kadar harcanmıştır? Sizlerden öğrenmek istiyorum. ? 
Çünkü yatırım kısmı 2019 da çok çok düşük görünüyor. Bu vesile ile bunu da açıklarsanız sevinirim.
Ayrıca sayfa 119 da Ortak Proje kapsamında yapılacak yatırım projeleri var. 16 adet. Yıl 2020 nin yarısı. Şuana kadar bu projelerden hangisine başlanmıştır bilgi verirseniz bizlerde vatandaşlarımız ile paylaşırız.
Sayfa 133 de Sıfır Atık Projesi geçiş programı yer alıyor. Bu benimde önemsediğim ve milli servet denilebilecek bir konu. Sıfır atık ile ilgili şuan Körfez Belediyesi hangi aşamadadır. Yapılan bir çalışma var mıdır? Çünkü burada hiçbir konuya girilmemiş. 
Aslında 2019 yılında maalesef üzülerek söylüyorum ki, elle tutulur bir çalışmanız olmamış.
Sadece temizlik ve rutin park bahçe işleri yapılmış görünüyor. 
Örneğin seçim vaadinize istinaden 2019 yılında yapmış olduğunuz hangi eserler var bunları bilmek isteriz.
İlçemizde hala sosyal hayatı canlandıracak bir çalışmanız yok.
Hala kabakoz da ki sorunlar ortada duruyor. Dereköyde ki imar uygulamalarında bir gelişme yok.
Kadınlarımız ile ilgili , sığınma evleri çocuklar için kreşler sokak hayvanlarımız için barınma alanları ve buna benzer sosyal hayatı ilgilendiren bir çok konuda maalesef bir sonuç yok. 
Her geçen gün nüfusu ve çevre kirliliği artan ilçemizde kapsamlı ve planlı bir çalışma yapmak durumundasınız. Altyapı çalışmalarında hala İSU çok yetersiz kalıyor. Sık sık su kesintileri meydana geliyor. Bu konuda İSU ile bir koordineli çalışma yürütmek zorundasınız.
Doğru düzgün bir kent meydanımız yok. Geçen dönem ısrarla Sarnıçhanın olduğu yerin genişletilerek bir kent meydanı veya insanların oturup dinlenebileceği bir park alanı yapalım dedik. Dinemediniz.. Beton yığını bir binayı kentin merkezine diktiniz. 
Değerli Arkadaşlar,  asıl faaliyet caddeleri gezdiğimizde ortaya çıkan fotoğraflardır. Körfez ilçemizde bugüne kadar çözülemeyen birçok sorun vardır. Ben sizleri kuşe kağıda basılmış renkli resimler yerine sokakta gözlerimizle gördüğümüz bazı gerçekleri hatırlatayım..
--- Barbaros mahallesi halkı hala bombaların içinde yaşamaktadır. Son 15 yıldır bu konuda ciddi hiçbir adım atılmamıştır. İnsanlar sanayinin içerisinde hak etmedikleri bir yaşam sürmektedir. 
--- 170 bin nüfuslu ilçemizde hala bir Otogar yapılmamıştır. 
--- Mahalle aralarında ki Tır ve Kamyon sorunu hala çözüme kavuşmamıştır. 
---- Bir çok mahallede ki Kapalı Pazar sorunu devam etmektedir.
---- Kuzey mahallesi bankalar caddesinde ki trafik sorunu devam etmektedir.
Büyük hayaller ile ilçemize getirilen ve usulsüz bir şekilde denizimizi KM lerce doldurup resmen doğanın dengesini bozan Dubai Port firması yetmemiş gibi yanı başına açılacak bir limana karşı bile durmadınız.
--- Kirazlıyalı da ve Şirinyalı da bir çok sokağın şehir ile bağlantısı kesik. İnsanlar eskiden oradaki deniz kenarında ki evlerinde dinlenip tatil yaparken, şuan evlerine giremiyor. O güzelim sahil evleri şuan bomboş ve yaşanmaz hale gelmiş durumda. 
--Herekenin en büyük simgesi olan Hereke Halısını geliştirecek bir çalışma yerine, milyonlarca lira para yatırıp Hereke kalesini yaptınız. Amacınız orayı turistik bir alana çevirmekti. Soruyorum sizlere şuana kadar Hereke kalesine kaç tane turist geldi ? elinizde mutlaka bir veri vardır. Bunu açıklar mısınız ?
Hereke halısı için bu paraları harcasaydınız şuan yüzlerce insanımın hem istihdam edilirdi hem de ekonomiye ciddi katkınız olurdu.
Geçen dönem en çok takdir ettiğim çalışmalarınız öğrencilere verilen burslar ve araç kiralama yerine araç satın alınmasıydı. Bu dönem hem çocukların bursunu kestiniz hem de araç kiralama işini tekrar girdiniz.
Genel anlamda ilçemizde yüzlerce sorun varken bunlara kayıtsız kalmamızı da bizden beklemeyin. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz ve bu kentin havasını soluyoruz. Gidecek başka yerimiz de yok. Gayemiz yaşanabilir ve huzurlu bir Körfez.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner43

banner42