banner33
banner34
banner35
Öne Çıkanlar Tehlikeli araba kullananlar
banner39
banner40

Bu haber kez okundu.

Adalet sağlanmadan Meclis tatile çıktı

CHP'li Utku Çakırözer, cezaevi ziyaretlerine ilişkin bilgi verdi.
 

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, cezaevlerindeki gazeteci, yazar, avukat, sanatçı ve siyasetçileri ziyaret etti. Çakırözer,  yargı reformunun çıkacağının söylendiğini ancak adalet sağlanmadan Meclis’in tatile girdiğini söyledi.
 
Evrensel’de yer alan habere göre, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kandıra Cezaevinde Cumhuriyet gazetesi eski çalışanları Musa Kart, Hakan Kara, Güray Öz, Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör ve Emre İper ile eski milletvekili Sırrı Süreyya Özden’i; Edirne Cezaevi’nde HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı, Silivri Cezaevi’nde CHP eski milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Eren Erdem’i, yazar Ahmet Altan’ı, iş insanı Osman Kavala’yı, avukat Selçuk Kozağaçlı’yı ve Grup Yorum’un bas gitaristi İbrahim Gökçek’i ziyaret etti.

EREN ERDEM 400 GÜNE YAKLAŞIYOR

Gazeteci Eren Erdem’in 3 Ağustos’ta haksız tutukluluğunda 400. gününe gireceğini söyleyen Çakırözer, “Yargılama sürecinde gizli tanık ifadeleri onu aklamasına karşın siyasetin etkisi altındaki yargı tarafından hapse mahkum edildi. Şimdi istinaf yargılamasını bekliyor. Onun gazeteci olarak FETÖ ile mücadele ettiğini herkes biliyor. Ancak partili yargı onu hapiste tutmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

MUSA KART: BİR SANİYE BİLE TUTULMAMALIYIZ

Çakırözer, Silivri Cezaevi’nin ardından Kandıra Cezaevi’nde de Cumhuriyet Gazetesi davasında yargılanan gazetenin eski yazar ve yöneticileri ile görüştü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Cumhuriyet Davasındaki sanıklar için beraat kararı verilmesi ve yerel mahkeme tarafından kurulan hükmün bozulmasını talep ettiğini anımsatan Çakırözer, Kandıra Cezaevi’ndeki tüm gazeteci, yazarların bu kararla umutlandıklarını dile getirdi.

Çakırözer, Karikatürist Musa Kart’ın, “Biz ve bizi tanıyanlar masum olduğumuza zaten inanıyordu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının beraat talep etmesi bizlerin tüm yargılama boyunca ortaya koyduğumuz haklılığımızı bir kez daha kanıtladı. Bu talebin ardından burada kaldığımız her gün sadece özgürlüğümüz kısıtlanmıyor hayatlarımızdan da çalınıyor” dediğini aktardı. Çakırözer, Yazar Güray Öz’ün de “Yargıtay Başsavcılığı’nın talebinin ardından bir saniye bile içeride tutulmamamız gerekiyor. Bir an önce özgürlük bekliyoruz” dediğini belirtti.

MECLİS TOPLANSIN ÇAĞRISI

Sadece Cumhuriyet davasında yargılanan gazetecilerin değil eleştirel düşüncesi ve ifadeleri nedeniyle hapse atılanların haklarının ihlaline acilen son verilmesi gerektiğini belirten Çakırözer, “Meclis tatile girmeden Yargı Reformu’nun çıkarılacağı ifade edilmişti. Ancak bu söz tutulmadı. Meclis tatilde ama gazeteciler, yazarlar, avukatlar, hukukçular, akademisyenler, sanatçılar ve siyasetçiler hapiste. Adalet sağlanmadan, haksızlıklar giderilmeden Meclis tatile çıktı. Bu ülkenin kanayan yarası haline gelen adaletsizlik Meclis tarafından çözülebilir. Meclis hemen toplanabilir veya tatilinin bitmesini beklemeden erken toplanabilir. Acil özgürlük, acil adalet talebi Meclis’te karşılık bulmalıdır” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner43